Audiometria mowy jest badaniem, które wykonuje się u pacjentów z niepokojącymi objawami, takimi jak:
- niedosłuch (dotyczący jednego lub obojga uszu),
- wady wymowy,
- opóźnienie w rozwoju mowy (u dzieci),
- zawroty głowy,
- kłopoty z koncentracją słuchową,
- zaburzenia równowagi.
Audiometria słowna jest wykonywana także u osób z podejrzeniem niedosłuchu odbiorczego lub przewodzącego, a także z urazami i chorobami, które mogą skutkować uszkodzeniem narządu słuchu (urazy czaszki, tętniaki, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, stwardnienie rozsiane).
Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wykonywania audiometrii mowy.
Ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów z klaustrofobią – badanie jest przeprowadzane w niewielkim, szczelnie zamykanym pomieszczeniu.
Nie wykonuje się go również u dzieci poniżej 6. roku życia oraz osób z niepełnosprawnościami umysłowymi – aby audiometria słowna była miarodajna, pacjent musi posiadać pełne zdolności komunikacyjne.
Audiometria słowna nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań.
Można przed nim normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Warto zadbać o higienę uszu – zalegająca w nich woskowina może fałszować wyniki badań. Oczywiście warto wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, zwłaszcza jeśli przeprowadzane były inne badania słuchu.
Audiometria mowy jest prostym, całkowicie bezbolesnym i zupełnie nieinwazyjnym badaniem.
Pacjent wchodzi do niewielkiej komory dźwiękoszczelnej i zakłada na uszy słuchawki. Słyszy w nich słowa o różnej głośności – jego zadaniem jest ich powtarzanie.
W trakcie badania wykonuje się również tzw. testy słowne, które polegają na powtarzaniu mowy ciągłej (całych zdań), pojedynczych słów, liczb, spondejów (wyrazy dwusylabowe o takim samym akcencie na każdej z sylab) oraz wyrazów podobnych do siebie pod względem fonetycznym.
Audiometria słowna jest wykonywana oddzielnie na każde ucho i trwa od kilku do kilkunastu minut.