Badania ogólne moczu
Mocz do badania ogólnego powinien być to pierwszy mocz pobrany po nocy, po dokładnym umyciu się, ze środkowego strumienia, w ilości 50-100ml, dostarczony do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie, w plastikowym pojemniczku podpisany imieniem i nazwiskiem pacjenta.
Dobowa zbiórka moczu
Jest to porcja moczu zbierana z 24 godzin.
Przygotowanie:
Pierwszy mocz po nocy oddać do toalety.
Wszystkie następne porcje moczu zbierać do odpowiednio dużego (ok.3 l) naczynia, włączając w to poranną porcje moczu z następnego dnia. Całość moczu wymieszać, zmierzyć objętość, następnie odlać w ilości 50-100ml do plastikowego pojemniczka podpisanego imieniem i nazwiskiem pacjenta, z zaznaczeniem objętości całej zbiórki. W trakcie zbiórki mocz powinien być przechowywany w chłodnym miejscu.
Dobowa zbiórka moczu wymagana jest w przypadku takich badań jak:
Wapń, Fosfor, Sód, Magnez, Kreatynina, Mocznik, Kwas moczowy, Białko.
Badanie bakteriologiczne moczu
Prawidłowe pobranie moczu ma ogromne znaczenie dla właściwej interpretacji wyników. Jeżeli jest to tylko możliwe, do badania należy pobrać pierwszy mocz po nocy, gdyż wówczas ilość bakterii jest największa. Jeżeli jest to niemożliwe mocz powinien zalegać co najmniej kilka godzin w pęcherzu. Przed pobraniem moczu pacjent powinien bardzo dokładnie umyć krocze. Pierwszy strumień (ok. 50ml) odrzucić, a następnie nie przerywając strumienia pobrać mocz do jałowego pojemnika, opisać go imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć próbkę do laboratorium.
Badanie w kierunku wykrycia pasożytów i ich jaj
Kał do badania powinien być dostarczony w plastikowym pojemniczku, podpisanym imieniem i nazwiskiem pacjenta. Do badania wystarczy porcja nie przekraczająca wielkością średniego orzecha włoskiego. Pobrana w postaci trzech części: pierwsza z początkowej partii, dwie pozostałe ze środkowej partii kału.
Z tej samej próbki można wykonać test immunoenzymatyczny na lamblie.
Badanie w kierunku wykrycia jaj pasożytów wykonuje się trzykrotnie odstępach nie mniejszych niż 3-4 dni.
Badanie kału na obecność krwi utajonej
Kał do badania powinien być dostarczony w plastikowym pojemniczku, podpisanym imieniem i nazwiskiem pacjenta. Do badania wystarczy porcja nie przekraczająca wielkością średniego orzecha włoskiego.
Przy obecnie stosowanej metodzie immunochromatograficznej to jest HEM-CHEK zachowanie specjalnej diety przed wykonaniem tego badanie nie jest konieczne.
Badanie bakteriologiczne i mykologiczne
Kał należy dostarczyć do laboratorium wg powyższych zaleceń, w jałowym pojemniku.
Badanie ogólne nasienia
Przed badaniem wymagane jest ok. 3-4 dni abstynencji seksualnej. Dłuższy lub krótszy czas od ostatniej ejakulacji może wpłynąć na wynik badania. Nasienie (całą porcję) należy oddać drogą masturbacji do plastikowego pojemnika (jałowy pojemnik plastikowy na mocz). Materiał należy dostarczać do laboratorium w ciągu 30 minut lub oddać na miejscu w specjalnym pomieszczeniu. Nasienie transportować w temperaturze ok. 37-38oC ( temperatura ciała).Na wynik ma wpływ: przemęczenie, ostatnio przebyte choroby z epizodem gorączkowym, spożywanie alkoholu oraz zbyt długi czas abstynencji seksualnej. Po kuracji antybiotykowej należy odczekać ok. 2 tygodnie.
Badanie bakteriologiczne
Materiał do badania należy pobrać drogą masturbacji, bezpośrednio do jałowego plastikowego pojemnika na mocz. Próbkę jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.
Do badań bakteriologicznych materiał należy pobrać przed podaniem antybiotyku. W razie konieczności pobierania u pacjentów, którzy wcześniej otrzymali antybiotyki- należy koniecznie zaznaczyć to skierowaniu (jakie leki i jak długo stosowane). Natomiast badania kontrolne po leczeniu należy przeprowadzić co najmniej tydzień po zakończonej antybiotykoterapii, aby mogła zregenerować się flora fizjologiczna. Pojemniki do badań bakteriologicznych muszą być bezwzględnie jałowe.
W przypadku wymazu z gardła zaleca się pobieranie rano, na czczo, przed higieną jamy ustnej!
Badanie mykologiczne
Badanie polega na pobraniu zeskrobin ze skóry lub paznokci przed rozpoczęciem leczenia!. Niezwykle ważne jest aby paznokcie nie były pomalowane lakierem.