Wśród wskazań do wykonania badania EKG wymienia się niepokojące objawy, takie jak:
- bóle w klatce piersiowej,
- kłucie w klatce piersiowej,
- duszności,
- nieregularna praca serca,
- kołatanie serca,
- zasłabnięcia i omdlenia.
EKG serca jest jednym z podstawowych badań profilaktycznych, które regularnie powinno się wykonywać u osób po 50. roku życia. Przeprowadza się je także u osób z podejrzeniem miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń przewodzenia, wrodzonych/nabytych wad serca, zapalenia mięśnia sercowego, jak również kontrolnie u pacjentów z już zdiagnozowanymi schorzeniami tego typu.
EKG jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, które można wykonać u każdego, bez względu na wiek czy choroby współistniejące.
Jedynym przeciwwskazaniem jest obecność rozległych owrzodzeń, ran czy poparzeń w miejscach, w których mają zostać umieszczone elektrody.
EKG serca nie wymaga specjalnych przygotowań.
Można przed nim normalnie jeść i pić, a także przyjmować leki. Jeśli kończyny lub klatka piersiowa są bardzo obficie owłosione, włosy należy zgolić – mogą one bowiem utrudniać przewodzenie prądu z elektrod.
Do badania należy przystępować z unormowanym oddechem, nie bezpośrednio po wysiłku fizycznym – dlatego przed rozpoczęciem badania warto na chwilę usiąść, odpocząć i unormować pracę serca.
Przed EKG serca należy zdjąć okulary i biżuterię, całe ubranie od pasa w górę, a także odsłonić kostki u nóg.
Pacjent kładzie się na plecach na kozetce – na klatce piersiowej zostaje umieszczonych 6 elektrod, a 4 – na kostkach nóg oraz na nadgarstkach.
Całe badanie trwa około 5 minut – w jego trakcie prąd przepływa przez ciało pacjenta, ale nie odczuwa on z tego powodu żadnego dyskomfortu czy dolegliwości.
Podczas EKG należy leżeć nieruchomo, nie wolno też nic mówić. Wynik EKG serca jest zapisywany na papierze w formie wykresu, dzięki czemu można skontrolować częstotliwość rytmu serca oraz czas trwania jego cykli.